بهترین ترفندها و نکات Command Prompt

لطفاورودیاعضویتپستهای دوستداشتنی
مقاله
بهترین ترفندها و نکات Command Prompt

مایکروسافت قصد دارد تا کاربران را از Command Prompt به PowerShell منتقل کند، اما دلایل خوبی برای این کار نیست. یکی از دلایل اصلی این است که PowerShell پیشرفته تر است و برای کاربران قدرتمند مناسب است. Command Prompt گزینه بهتری برای کاربران بخصوص کاربران مبتدی و متوسط است.

اما فقط به این دلیل که Command Prompt ساده تر است توصیه نمی شود و به این معنی نیست که ابتدایی و کم کاربرد است .بلکه  شما می توانید بسیاری از ترفندها و راهنمایی فوق العاده در مورد Command Prompt را پیدا کنید که می تواند فعالیتهای شما را بسیار ساده تر کند، به ویژه اگر از رابط کاربری و محیط Command Prompt به طور منظم (یا حتی نیمه منظم) استفاده میکنید. ما در ادامه به برخی از نکات و ترفندهای مورد علاقه در محیط Command Prompt اشاره خواهیم کرد.

1. کلیدهای تابعی،کلیدهای میانبر Command Prompt

اکثر کلیدهای تابعی (F1 تا F9) یک تابع موجود در Command Prompt را اجرا می کنند و در خدمت یکی از این توابع به عنوان کلید میانبر قرار دارند.

  • F1: آخرین دستور استفاده شده را کارکتر به کارکتر تایپ می کند.
  • F2: از کاربر کاراکتری را درخواست می کند، سپس آخرین دستور استفاده شده را تا اولین محل کاراکتر تایپ شده از سوی کاربر دوباره تایپ می کند.
  • F3: آخرین دستور استفاده شده را به طور کامل تایپ می کند.
  • F4: از کاربر کاراکتری را درخواست می کند و سپس تمام کاراکترها را در دستور فعلی از موقعیت مکان نما تا اولین محل کاراکتر پرسیده شده از کاربر حذف می کند.
  • F5: دستوراتی که قبلا مورد استفاده قرار گرفته است را به طور کامل تایپ می کند.قابلیت چرخشی بین دستورات ندارد.
  • F6: تایپ عبارت Z^ و افزودنش به دستور فعلی.
  • F7: منویی از دستوراتی که قبلا استفاده شده نشان می دهد که میتوان هر دستور را انتخاب تا اجرا شود.
  • F8: دستوراتی که قبلا مورد استفاده قرار گرفته است را به طور کامل تایپ می کند.، قابلیت چرخش بین دستورات را دارد.
  • F9: یک فرمانی که قبلا استفاده شده است شماره آن در منوی ارائه شده توسط F7 قرار دارد را به طور کامل تایپ می کند.

2. مشاهده تاریخچه فرمان

هنگامی که می خواهید تمامی دستورات را که از ابتدای جلسه تایپ کرده اید مشاهده کنید، می توانید از این دستور استفاده کنید:

doskey /history

Doskey یک ابزار ارائه شده توسط مایکروسافت با چندین تابع است که یکی از آنها تاریخچه دستورات است. این اساسا همان چیزی است که با فشردن کلید تابعی F7 انجام می شود، به جز اینکه شما ذخیره، تغذیه یا دستکاری در خروجی را در جای دیگر انجام میدهید. نکات # 7 تا # 9 را در این مقاله مطالعه کنید.

3. فرمان قبلی را تکرار کنید

اگر شما نیاز به فراخوانی دستور قبلی دارید، یا قصد دارید آنرا تکرار کنید یا آن را تغییر دهید، تنها کافی است دکمه جهتی بالا را فشار دهید.با فشار دادن و نگه داشتن آن  دستورات به صورت چرخشی نمایش داده می شوند و شما می توانید هرکدام را که مد نظر شماست اجرا کنید.

این عملیات همانند فشار دادن کلید F8 فقط با این تفاوت که مکان نما را در انتهای فرمان قرار می دهد در حالی که F8 مکان نما را در ابتدای فرمان قرار می دهد.

4. اجرای چندین دستور در یک زمان

فرض کنید شما باید یک گروه از دستورات را به ترتیب اجرا کنید. شما قصد ندارید تا بنشینید و منتظر بمانید تا هر کدام از دستورات به پایان برسد و سپس دستور بعدی را تایپ و اجرا کنید.

شما می توانید دستورات متعدد زنجیره ای با && ایجاد کنید.به مثال زیر توجه کنید :

cd C: && echo I’m here!

در این مثال دستورات به ترتیبی که وارد کرده اید اجرا می شوند، از سمت چپ شروع می شود و به سمت راست حرکت می کند، و دستورات اجرا نمی شوند تا زمانی که دستور قبلی آنها اجرا و به پایان رسیده باشد.

5. لغو اجرای یک فرمان

اگر یک فرمان را تایپ کردید و اجرای آن بیش از حد انتظار طول کشید، می توانید با کلیدهای ترکیبی Ctrl + C آن را لغو کنید و اجرای آن را بلافاصله متوقف کنید. این عمل نیز هنگامی مفید است که شما برنامه ای در حال اجرا دارید و نیاز دارید تا به اجرای آن پایان دهید.

6. مشاهده خروجی فرمان بصورت صفحه به صفحه

خروجی حاصل از اکثر فرمان های استفاده شده در ویندوز  تنها بر روی یک صفحه نمایش داده می شوند اما گاهی اوقات خروجی برخی دستورات زیاد است، به طوری که بر روی یک صفحه جای نمیگیرد.در این حالت خروجی بلافاصله و سریع در صفحه نمایش نشان داده می شود و در پایان تنها صفحه آخر قابل رویت است.در ادامه شما به کمک دستور more می توانید خروجی های طولانی تولید شده توسط برخی دستورات را به صورت صفحه به صفحه نمایش دهید.شکل کلی دستور به صورت زیر است.

[command with output] | more

مشاهده خروجی فرمان بصورت صفحه به صفحه

فرمان more خروجی را مانند حالت عادی نشان می دهد، اما زمانی که صفحه نمایش پر می شود، آن را متوقف می کند. در آن زمان، شما می توانید با فشار دادن کلید Space  ادامه خروجی را در یک صفحه دیگر مشاهده کنید ،و یا اینکه می توانید با فشردن کلید Enter نمایش خروجی را با یک خط ادامه دهید.

7. خروجی فرمان را فیلتر کنید

اگر خروجی یک فرمان دراز و طولانی باشد و شما بخواهید یک خط یا نمونه خاصی از یک کلمه را پیدا کنید، می توانید خروجی را به صورت زیر فیلتر کنید:

[command with output] | find “query”

خروجی فرمان را فیلتر کنید

به عنوان مثال، فرض کنید یک ابزار تشخیصی را اجرا میکنید که تمام خطاهای سیستم را که در طول سال گذشته انباشته شده است، چاپ می کند. اگر فقط می خواهید آن را به نوع خاصی از خطا محدود کنید، می توانید خروجی را با جستجو برای آن خطا فیلتر کنید.

فیلتر find به صورت خط به خط اعمال می شود، بنابراین تمام خطوطی که شامل متن پرس و جو می شوند را نشان می دهد.

8. خروجی فرمان را کپی کنید

شما قصد دارید تا در حل یک مسئله به دوست خود کمک کنید و دوست یا همکارتان از شما می خواهد دستور خاصی را اجرا کنید و نتایج را برای او کپی کنید. صرفنظر از اینکه فرمان شما در Command Prompt چه می تواند باشد،شما به سادگی می توانید با دستور زیر نتایج حاصل از اجرای فرمان را در کلیپ بورد کپی کنید.

[command with output] | clip

این شکل اجرای دستور در Command Prompt ، خروجی دستور شما را به طور مستقیم به کلیپ بورد شما می فرستد. اکنون می توانید با کلیدهای ترکیبی Ctrl + V نتیجه حاصل از اجرای فرمان خود را در هر کجا که می خواهید بچسبانید(Paste). این عمل محتوای فعلی کلیپ بورد را بازنویسی می کند، پس مراقب باشید!

9. خروجی یک دستور را ذخیره کنید

اگر قصد دارید تا خروجی فرمان را به یک فایل منتقل کنید، می توانید از روش clip بالا استفاده کنید … یا اینکه می توانید از این مرحله صرفنظر کرده و نتایج اجرای فرمان را مستقیما به یک فایل ارسال کنید:

[command with output] > filename.txt

این دستور یک فایل با نام filename.txt در مکان فعلی که در Command Prompt قرار دارید ایجاد می کند و سپس تمام خروجی ها را داخل آن کپی و سپس ذخیره می کند. اگر فایل در حال حاضر وجود داشته باشد، همه چیز را بازنویسی خواهد کرد. اگر می خواهید آن را در جای دیگر ذخیره کنید، مسیر کامل را تایپ کنید (به عنوان مثال C: \ folder \ filename.txt).

نمی خواهم بازنویسی کنم؟ شما می توانید با دستور زیر خروجی را به انتهای یک فایلی که موجود است اضافه کنید:

[command with output] >> existingfile.txt

10. کشیدن و رها کردن فایلها

اگر با فایلهایی که در یک پوشه شلوغ توزیع شده کار میکنید و نیاز به آدرس و نام کامل فایلها دارید، چند راه برای شما وجود دارد.اول اینکه شما می توانید مسیر و نام فایل را به صورت دستی تایپ کنید. راه دوم این است که شما می توانید مسیر را از نوار آدرس File Explorer کپی کنید و سپس نام فایل را تایپ کنید. راه سوم این است که شما فقط کافی است فایل را مستقیما به Command Prompt بکشید و رها کنید!

به دلایلی، این راه سوم فقط در دستورات معمولی کار می کند. این کار در دستورات فرمان بالا (یعنی زمانی که Command Prompt به عنوان Admin راه اندازی می شود) کار نمی کند.

11. مشاهده ساختار هر پوشه

اگر می خواهید چیدمان و ساختار یک پوشه ای که دارای چندین فایل و زیر پوشه است را تجسم کنید و ببینید، از دستور tree استفاده کنید. استفاده از این دستور بسیار ساده است و می تواند با پارامترهای سفارشی نحوه نمایش درختی ساختار پوشه را تغییر دهید:

مشاهده ساختار هر پوشه

این دستور ساختار پوشه فعلی را نشان می دهد، اما شما می توانید ساختار پوشه دیگری را با تایپ مسیر کامل آن به عنوان یک پارامتر مشاهده کنید. به طور پیش فرض، دستور فقط پوشه ها را نشان می دهد، اما شما می توانید با اضافه کردن پارامتر F/ به دستور tree ، فایل ها را هم مشاهده کنید.

برای پوشه های عظیم، ممکن است بخواهید برای مشاهده آسان تر خروجی را به یک فایل انتقال دهید.

12. تکمیل خودکار نام فایل و پوشه

برای زمان هایی که نیاز به تایپ نام و مسیر کامل با دست دارید، کلید Tab به شما کمک می کند تا در زمان صرفه جویی کنید. همانطور که در حال تایپ کردن نام مسیر هستید، با زدن کلید Tab به نزدیکترین پوشه یا فایل مرتبط با تایپ شما رجوع کرده و آن را برای شما تکمیل می کند. اگر چندین مورد وجود داشته باشد، با استفاده مجدد و فشردن چند باره کلید Tab به صورت چرخشی آنها را برای شما تایپ و نمایش می دهد.

به عنوان مثال، اگر من C: \ Us را تایپ کنم و سپس Tab را فشار دهم، به C: \ Users تبدیل می شود. من می توانم تایپ را ادامه دهم تا زمانی که C: \ Users \ J شود ، سپس tab را برای تبدیل آن به C: \ Users \ Joel فشار می دهم .

این تکنیک بسیار مفید است بخصوص هنگامی که شما در یک پوشه هستید و احساس می کنید که نام پوشه بعدی را تا حدودی میدانید اما به طور کامل نام آن را به خاطر ندارید. فقط چند حرف اول را وارد کنید و Tab را بزنید. خیلی آسان!

13. اندازه پنجره را تغییر دهید

اندازه پنجره Command Prompt را دوست ندارید؟ شما می توانید آن را در بخش تنظیمات تغییر دهید، اما چرا شما اینکار را از خط فرمان انجام نمی دهید؟

mode [COLUMNS],[ROWS]

به عنوان مثال، اگر شما می خواهید پنجره Command Prompt به اندازه 120 کاراکتر عرض و 40 کاراکتر ارتفاع داشته باشد، فقط کافی است دستور mode 120,40 را تایپ کنید.پنجره شما بلافاصله تغییر اندازه داده می شود. توجه داشته باشید که این عمل تمام متن موجود در پنجره را پاک می کند، بنابراین اگر خروجی موجود در پنجره را هنوز نیاز دارید، این فرمان را اجرا نکنید.

14. به حالت تمام صفحه بروید

شما با استفاده از کلیدهای ترکیبی Alt + Enter بر روی صفحه کلید ، می توانید پنجره Command Prompt را تمام صفحه کرده و به اندازه حداکثر برسانید.

 

از Command Prompt برای چی استفاده می کنید؟ ترفندهای مورد علاقه شما در Command Prompt چیست؟ شما می توانید پاسخ خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

Reactions

0
0
0
0
0
0
قبلا به این پست واکنش نشان داده شده.

واکنش ها

کسی این مطلب را نپسندید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *