چگونه مسائل مرتبط با COM Surrogate در ویندوز 10 را عیب یابی کنیم

لطفاورودیاعضویتپستهای دوستداشتنی
مقاله
چگونه مسائل مرتبط با COM Surrogate در ویندوز 10 را عیب یابی کنیم

آیا تا به حال  Task Manager ویندوز را باز کردید و از چه مقدار از مطالب و اطلاعات آن را استفاده کرده اید ؟ در حالی که نسخه های جدیدتر ویندوز نامهای دوستانه برای اکثر فرآیند ها دارند ،اما فهمیدن دقیق همان فعالیتی را که انجام می دهید سخت است.

یکی از فرایندهایی که شما ممکن است دیده باشید، Com-Surrogate است که dllhost.exe نیز نامیده می شود . این فرایند چیست؟ چرا اجرا می شود؟ آیا این بدان معنی است که شما یک ویروس در سیستم خود دارید؟ادامه مقاله ویکی هو را بخوانید تا متوجه شوید.

COM Surrogate چیست؟

طبق گفته مایکروسافت ، COM Surrogate “یک نام فانتزی برای فرآیند [s]acrificial برای یک شی COM است که خارج از فرآیند درخواست شده است.” این بیان کاملا روشن نیست، بنابراین اجازه دهید این تعریف را از نادیده بگیریم و با ذکر چند مثال به این تعریف نگاه کنیم.

COM Surrogate چیست؟

نکته اول اینکه یک COM (که برای مدل Component Object Model) است، اساسا استاندارد مایکروسافت برای نرم افزار ایجاد شده است به طوری که فرآیندها به راحتی می توانند با یکدیگر صحبت کنند. به عنوان مثال، اگر شما یک صفحه اکسل جاسازی شده در یک سند Word داشته باشید با ایجاد تغییرات در سند اکسل شاهد این تغییرات در فایل ورد خواهید بود که به صورت خودکار به وسیله این اشیاء به اشتراک گذاشته می شود.

این اشیاء COM، همانطور که از نام پروسه نیز مشهود است، واقعا فایل های DLL هستند. اینها در پوشه های ویندوز محافظت می شوند. اجازه دهید سیستم عامل (OS) همانطور که قرار است با آنها برخورد و عمل کند.

Sacrifice چیست؟

ما باید بررسی کنیم که “sacrificial process” به چه معنی است. برای درک بهتر این مسئله ما نظر شما را به یک مثال دیگر جلب می کنیم.

یک استفاده معمول برای COM Surrogate، ایجاد ریز عکسها در File Explorer است. در نسخه های قدیمی تر ویندوز، فرایند اکسپلورر سعی می کند ریز عکسها را در زیر خود تولید کند. این اغلب منجر به تصادفات می شود زیرا استخراج تصاویر کوچک همیشه قابل اعتماد نیست.

شما ممکن است این رفتار را خودتان دیده باشید: باز کردن یک پوشه با صدها تصویر یا یک نوع فایل که Windows آن را نمی شناسد، بعضی اوقات اکسپلورر را در روزهای قدیمی می برد.

بنابراین، هر زمان که فایل اکسپلورر فکر می کند که یک تصادف ممکن است به زودی رخ دهد، یک فرایند COM جایگزین را برای رسیدگی به رفتار مخاطره آمیز ایجاد می کند. در این مورد، هنگامی که شما یک پوشه ای با تعداد زیادی ریز عکس برای تولید را باز می کنید، فایل اکسپلورر این کار را به COM Removal منتقل می کند. به این ترتیب، اگر  بارگذاری تصویر بند انگشتی با مشکل روبرو شود، فرآیند اکسپلورر با آن روبرو نخواهد شد.

آیا می توانم این فرآیند را ازبین ببرم؟

بر خلاف برخی از مهمترین فرآیندهای ویندوز شما می توانید مدیریت Task Manager را ( Ctrl + Shift + Esc ) باز کنید و هر فرآیند Surrogate COM را مشاهده کنید. با این حال، انجام این کار معمولا ایده خوبی نیست. برنامه ها این فرایندها را هر زمان که نیاز به انجام برخی اقدامات باشد ایجاد می کنند، به طوری که کشتن و از بین رفتن آنها متوقف خواهد شد.

شما نمیتوانید COM Surrogate را غیرفعال کنید، زیرا این برنامه تنها زمانی اجرا میشود که برنامه دیگری درخواست آن را داشته باشد.

چگونه می توانم ببینم کدام فرآیند آن را آغاز می کند؟

Task Manager، که اساس آن است، اجازه نمی دهد جزئیات دقیق در مورد فرآیندهای COM Surrogate را مشاهده کنید. از آنجا که اغلب نسخه های متعدد آن را اجرا می کنید، ممکن است بدانید که کدام برنامه ها آنها را آغاز کرده اند. برای این کار باید Process Explorer را انتخاب کنید ، یکی از بهترین گزینه های Task Manager.

فرایند اکسل جزئیات بار زیادی را در مورد آنچه که در رایانه شما اجرا می شود، می دهد و می تواند به شما بگوید که فرآیند COM Surrogate را آغاز کرد. از طریق لیست برای یک روند dllhost.exe نگاه کنید – آنها در قسمت توضیحات COM Surrogate هستند . روی آن کلیک کنید و اطلاعاتی در مورد اینکه مسئولیت آن چیست چیست؟

اگر شما نمی توانید هر فرآیند dllhost را پیدا کنید، کلید Ctrl + F را برای باز کردن نوار جستجو فشار دهید . dllhost.exe را وارد کنید تا به راحتی تمام موارد آن را پیدا کنید. اگر هیچ کدام را نمی بینید، ممکن است که هیچ برنامه ای در حال حاضر از COM Surrogate استفاده نکند.

در مثال زیر ما متوجه شدیم که این COM Surrogate به ریز عکسها دست زده است.

COM Surrogate

چگونه می توانیم سقوط(Crash) COM Surrogate را تعمیر کنیم؟

شما احتمالا تا کنون متوجه COM Deviant نشده اید ، مگر اینکه یک خطا را مشاهده کرده باشید که به شما این امکان را می دهد که آن را متوقف کنید و در نتیجه بر عملکرد و کارایی ویندوز 10 تاثیر میگذارد.اغلب موارد، یک فایل خاص باعث ایجاد این خطا می شود، معمولا به ریز عکسها مربوط می شود. اگر خطاهای COM Surrogate را به صورت مرتب مشاهده می کنید، ما در اینجا چند راه حل برای شما داریم.

 • به روز رسانی / حذف هر کدک و نرم افزار چندرسانه ای. اگر از نرم افزار هایی مانند کدهای کلاسی K-Lite یا ابزار رسانه مانند DivX یا Nero استفاده می کنید، چیزی همراه با آنها می تواند این مشکل را ایجاد کند. حذف آنها را در نظر بگیرید، از آنجا که VLC همه فرمت ها را پخش می کند و رایگان نیز هست دیگر به این بسته های کدک نیاز ندارید.
 • ویندوز خود را به روز رسانی کنید. بعضی از مردم گزارش داده اند که نصب آخرین به روز رسانی این مسئله را حل می کند. این همیشه راه حل نیست، اما اولین گام آسان است.
 • ریز عکسها موجود را حذف کنید. اگر یک ریز عکس خراب باعث سوءاستفاده از COM Surrogate برای Crash می شود، شما می توانید آن را با استفاده از ابزار Disk Cleanup حذف کنید. این باعث خواهد شد که ویندوز به بازنویسی حافظه پنهان تصویری اقدام کند که در نتیجه می تواند مشکل را برطرف کند.

Disk Cleanup

همانطور که در بالا توضیح داده شد از روش بالا برای شناسایی فایل مشکل ساز از فرآیند اکسپلورر،برای دیدن آنچه فایل dllhost در حال تلاش برای دسترسی است با آن است، استفاده کنید. اگر به یک فایل خاص اشاره می کند، تقریبا به طور قطع مشکل شماست همان فایل است. این فایل را حذف کنید و ببینید آیا مشکل حل می شود یا خیر.

 • حذف COM Surrogate از لیست پیشگیری از اجرای داده ها. ویندوز از چیزی به نام پیشگیری از اجرای داده ها (DEP) برای جلوگیری از اجرای کدهای مخرب در سیستم شما استفاده می کند. شما می توانید فرآیندهای خاصی را از این لیست حذف کنید و این کار برای COM Surrogate می تواند خطا را متوقف و برطرف کند.
  • advanced system را در منوی شروع (Start Menu) تایپ کنید و View advanced system settings را پس از مشاهده انتخاب کنید. روی دکمه Settings زیر برگه Performance کلیک کنید، سپس برگه پیشگیری از اجرای داده ها(Data Execution Prevention) را انتخاب کنید.
  • گزینه دوم را انتخاب کنید، Turn on DEP for all programs… و روی دکمه Add کلیک کنید.
  • به مسیر C: \ Windows \ System32 \ dllhost.exe در یک سیستم 32 بیتی یا C: \ Windows \ SysWOW64 \ dllhost.exe در ویندوز 64 بیتی بروید و برای ذخیره تغییرات خود، روی OK کلیک کنید.

Data Execution Prevention

 • اسکن دیسک سخت خود برای مشکلات. اگر این مشکل بدون هیچ گونه الگو رخ دهد، باید چندین اسکن را روی کامپیوتر خود انجام دهید. در فرمان Command prompt از دستور SFC استفاده کنید. برای تعمیر فایل های ویندوز و دستور CHKDSK برای بررسی خطاهای هارد دیسک، .
 • چند فایل DLL را در Command Prompt دوباره ثبت کنید. در Command Prompt ، دستورات regsvr32 vbscript.dll و regsvr32 jscript.dll را اجرا کنید. DLL های مورد نظر را مجددا ثبت می کند که می تواند مشکل  COM Surrogate crash را رفع کند.
 • آنتی ویروس خود را بررسی کنید. برخی گزارش داده اند که تضادهای ضد ویروس کسپرسکی می تواند باعث بروز این مسئله بشود. سعی کنید آنتی ویروس را غیرفعال کنید و ببینید که آیا دسترسی به آن فایل / پوشه هنوز با خطا مواجه می شود.
 • اگر از آنها استفاده نمی کنید ، می توانید ریز عکسها را به طور کامل غیرفعال کنید.

آیا این مشکل میتواند یک ویروس باشد؟

فرایند COM Surrogate یک قسمت نرمال ویندوز است و مخرب نیست. با این حال، برخی از نرم افزارهای مخرب شناخته شده است که از پروسه های dllhost برای اهداف نابکار استفاده می کنند. مشاهده تعداد زیادی از ورودی های COM Surrogate در Task Manager با استفاده بسیار از CPU نشانه ای است که می تواند گویای این باشد که شما می توانید یک مشکل داشته باشید.

از آنجا که این نوع بدافزار، فرایندهای مهم فایل و سیستم را تقلید می کند، ما توصیه نمی کنیم آن را خودتان حذف کنید. شما ممکن است به اشتباه یک فایل انتقادی و بحرانی را پایان دهید. در عوض، یک اسکن با آنتی ویروس نصب شده خود انجام دهید و برای مطمئن شدن از تمیز بودن، یک مورد دیگر را امتحان کنید.

فراموش نکنید که می توانید اسکن را با Windows Defender نیز انجام دهید، حتی اگر از آن بصورت تمام وقت استفاده نکنید ( هرچند که احتمالا باید باشد ).

defender را در منوی Start وارد کنید و Windows Defender Security Center را باز کنید. Virus & threat protection را انتخاب کنید، سپس روی دکمه Quick scan کلیک کنید تا اسکن شود.

Windows Defender Security Center.

این همه برای COM Surrogate است

ما همه چیزهایی را که باید در رابطه با فرآیند جایگزین COM Surrogate بدانیم را تحت پوشش قرار داده ایم. همانطور که معلوم است، این فرایند یک کمکی است که برنامه دیگری می تواند زمانی ایجاد کند که می خواهد برخی از وظایف را خارج از منزل انجام دهد. به همین دلیل تعداد مختلفی از COM Surrogate در زمان های مختلف را می بینید. شما دیگر می دانید که برای رفع Crash و یا تشخیص یک ویروس چه باید بکنید.

آیا تا به حال متوجه فرآیند COM Surrogate در حال اجرا بر روی کامپیوتر خود شده اید؟ آیا تا به حال با crash دچار مشکل شده و چگونه آن را برطرف کرده اید؟ نظرات خودتان را با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

Reactions

0
0
0
0
0
0
قبلا به این پست واکنش نشان داده شده.

واکنش ها

کسی این مطلب را نپسندید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *