نحوه محاسبه آمارهای اساسی در اکسل

لطفاورودیاعضویتپستهای دوستداشتنی
مقاله
نحوه محاسبه آمارهای اساسی در اکسل

نرم افزار اکسل علیرغم داشتن قدرت بالا برای انجام محاسبات آماری به طور خاص ، در حقیقت بسیاری از محاسبات اولیه را بدون حتی نیاز به افزونه ای (هر چند برخی از افزودنی ها وجود دارد که کار را بهتر و راحتر می کند )انجام می دهد. شما احتمالا می دانید که می توانید با آن محاسبات انجام دهید، اما آیا می دانستید که می توانید تغییرات درصد، میانگین ها، انحراف استاندارد از نمونه ها و جمعیت ها، خطای استاندارد و تست های دانشجویی را نیز سریع بدست آورید؟

اکسل قدرت زیادی دارد اگر بدانید چطور از آن استفاده کنید. ما در ادامه به برخی از اساسی ترین محاسبات آماری در نرم افزار اکسل خواهیم پرداخت. بیایید شروع کنیم!

نحوه محاسبه درصد در اکسل

محاسبه درصد در اکسل به همان شیوه ای است که در هر جای دیگر وجود دارد. فقط دو عدد را تقسیم کنید و با 100 ضرب کنید. ما درصد 347 را از 521 محاسبه می کنیم.

به سادگی با معادله 347/521= شما می توانید عدد 347 را بر 521 تقسیم کنید. (اگر شما با اکسل آشنا نیستید، علامت = به اکسل می گوید که شما قصد انجام یک محاسبه را دارید. بعد از آن معادله را وارد کنید و Enter را فشار دهید تا محاسبات اجرا شود.)

نحوه محاسبه درصد در اکسل

شما در حال حاضر یک مقدار دهدهی (در این مورد، 67.) خواهید داشت. برای تبدیل آن به یک درصد، کلید Ctrl + Shift + 5 را روی صفحه کلید خود فشار دهید (این یک میانبر بسیار مفیدی است که در صفحه کلید اکسل وجود دارد).

شما همچنین می توانید قالب سلول را با کلیک راست بر روی سلول، انتخاب Format Cells ، انتخاب Percentage و کلیک بر روی OK تغییر دهید .

نحوه محاسبه درصد در اکسل

به خاطر داشته باشید که تغییر قالب سلول، از گام «ضرب در 100» مراقبت می کند. اگر شما با 100 ضرب و سپس فرمت را به درصد تغییر دهید، یک ضرب دیگر (و شماره اشتباه) را در نتیجه دریافت خواهید کرد.

نحوه محاسبه افزایش درصد در اکسل

محاسبه افزایش درصد مشابه است. بگذارید اولین مقدار اندازه گیری ما 129 باشد و دومین مقدار 246 . افزایش درصد چیست؟

برای شروع، شما باید مقدار خام را پیدا کنید، بنابراین مقدار اولیه را از مقدار دوم محاسبه کنید. در این مورد ما، از 129-246= استفاده خواهیم کرد تا نتیجه 117 را بدست آوریم.

حالا مقدار نتیجه (تغییر خام) را بچرخانید و آن را با اندازه گیری اصلی تقسیم کنید. در این مورد ما از این معادله 129/117= استفاده می کنیم . این معادله به ما یک تغییر اعشاری با مقدار 906. می دهد. شما همچنین می توانید تمام این اطلاعات را با فرمولی که در تصویر زیر مشاهده می کنید دریافت کنید.

نحوه محاسبه افزایش درصد در اکسل

از این فرآیند همانطور که در بالا اشاره شد، برای تبدیل این به یک درصد استفاده کنید، و خواهید دید که ما 91 درصد تغییر کرده ایم. یک بررسی سریع انجام دهید: 117 تقریبا برابر با 129 است، بنابراین این امر منطقی است. اگر ما مقدار تغییر 129 را محاسبه کنیم، درصد تغییر 100 درصد خواهد بود.

نحوه محاسبه میانگین در اکسل

یکی از ویژگی های مفید دیگر که در اکسل طراحی شده محاسبه میانگین است. فرمول Average میانگین مجموعه ای از اعداد را محاسبه می کند. اگر قبلا از این فرمول در اکسل استفاده نکرده اید، به راحتی می توانید از آن بهره ببرید. فقط نام تابع را تایپ کنید، سلول هایی را که میخواهید میانگین آنها را محاسبه کنید انتخاب کرده و Enter را بزنید.

در این مثال ما یک سری مقدار داریم که به میانگین آنها ​​نیاز داریم. ما با کلیک بر روی یک سلول جدید و تایپ  )Average=​​ و سپس با استفاده از ماوس سلول های مورد نظر را انتخاب می کنیم ( همچنین اگر سلول های مورد نظر شما در یک محدوده هستند آنها را با تایپ عبارت : در بین سلول اول و آخر انتخاب کنید) و در نهایت پرانتز را ببندید.شما در نهایت باید یک فرمول شبیه به عبارت روبرو داشته باشید: AVERAGE(B4:B16)=

نحوه محاسبه میانگین در اکسل

کلید Enter را بزنید.شما میانگین اعداد خود را مشاهده خواهید کرد.این همه آن کاری است که شما برای محاسبه میانگین در اکسل باید انجام دهید.

نحوه محاسبه Student’s T-Test در اکسل

تست دانشجویی (Student’s T-Test) شانس هایی را که از دو نمونه از همان جمعیت هستند محاسبه می کند.شانس یک مبحث درسی در آمار می باشد که فراتر از این مقاله است و جای توضیح آن در این آموزش نیست.

به طور خلاصه، هر چند، مقدار P حاصل از تست تدریجی دانشجو به شما می گوید که تفاوت بین دو مجموعه ای از اعداد وجود دارد.

بگذارید بگوییم شما دارای دو اندازه گیری از همان گروه هستید و می خواهید ببینید آیا آنها متفاوت هستند یا نه. بگو، شما یک گروه از شرکت کنندگان را وزن کردید، اگر آنها را از طریق آموزش شخصی، و سپس آنها را مجددا وزن کرد. این تست taired است و ما با آن شروع می کنیم.

تابع T.TEST اکسل چیزی است که شما در اینجا نیاز دارید. نحو یا شکل تابع به صورت زیر است:

=T.TEST(array1, array2, tails, type)

array1 و array2 گروهی از اعداد هستند که می خواهید مقایسه کنید. آرگومان 1 برای یک تست یک طرفه(one-tailed) و 2 برای یک تست دو طرفه(two-tailed) استفاده شود.

آرگومان نوع را می توان با مقادیر 1، 2 یا 3 تنظیم کرد. ما برای این مثال با “1” تنظیم می کنیم؛ زیرا ما به اکسل می گویم که تست taired را انجام می دهیم.

در اینجا فرمول استفاده شده برای مثال ما شبیه زیر است:

نحوه محاسبه Student’s T-Test در اکسل

حالا ما فقط باید کلید Enter  را بزنیم تا نتیجه را به ما بدهد! مهم این است که به یاد داشته باشید که این نتیجه ارزش P است . در بیشتر زمینه ها، مقدار P کمتر از 05. نشان دهنده یک نتیجه قابل توجه است.

نحوه محاسبه انحراف استاندارد در اکسل

اصول تست برای هر سه نوع مشابه هستند. همانطور که ذکر شد، یک “1” در زمینه نوع ایجاد t -test زوج است. “2” یک آزمون دو نمونه ای با واریانس برابر اجرا می کند و “3” یک آزمون دو نمونه ای با واریانس نابرابر را اجرا می کند. (با استفاده از دومی، اکسل t -test Welch را اجرا می کند.)

نحوه محاسبه انحراف استاندارد در اکسل

محاسبه انحراف استاندارد در اکسل همانقدر ساده است که محاسبه میانگین ساده است. این بار، شما از توابع STDEV.S یا STDEV.P استفاده می کنید.

STDEV.S باید زمانی استفاده شود که داده های شما یک نمونه از جمعیت باشد. از سوی دیگر، STDEV.P وقتی که محاسبه انحراف استاندارد برای یک کل جمعیت انجام می شود به کار می رود. هر دوي اين توابع، متن و مقادير منطقي را ناديده ميگيرند (اگر ميخواهيد آنها را اضافه کنيد، به توابع STDEVA يا STDEVPA نياز خواهيد داشت).

برای تعیین انحراف استاندارد برای مجموعه، فقط کافی است عبارت ()STDEV.S= یا ()STDEV.P= را وارد کرده و محدوده اعداد را داخل پرانتز وارد کنید. شما می توانید با کلیک کردن و کشیدن روی اعداد نیز محدوده مورد نظر را انتخاب کنید و یا با تایپ آن را مشخص کنید.

نحوه محاسبه انحراف استاندارد در اکسل

در پایان، شما یک عدد دارید که این عدد انحراف استاندارد شماست.

نحوه محاسبه خطای استاندارد در اکسل

خطای استاندارد مربوط به انحراف استاندارد است. این در حالی که اکسل هیچ تابعی را ندارد که به وسیله آن بتوان این خطا را محاسبه کرد. اما شما می توانید آن را با کمترین تلاش و زحمت پیدا کنید.

برای پیدا کردن خطای استاندارد، انحراف استاندارد n را بر تعداد مقادیر در مجموعه داده های خود تقسیم کنید. شما می توانید این اطلاعات را با یک فرمول واحد دریافت کنید:

=STDEV.S(array1)/COUNT(array1)

اگر از مقادیر متن یا منطقی در آرایه خود استفاده می کنید، باید از COUNTA استفاده کنید.

در اینجا نحوه محاسبه خطای استاندارد با مجموعه داده هایمان را بیان می کنیم:

نحوه محاسبه خطای استاندارد در اکسل

استفاده از اکسل برای آمار: بزرگ است اما کارآمد نیست

آیا می توانید از اکسل برای آمار و محاسبات پیچیده استفاده کنید؟ بله

آیا اکسل همانند نرم افزار آماری اختصاصی مانند SPSS یا SAS می تواند کار کند در این زمینه؟ نه.

اما شما هنوز می توانید درصد، میانگین، انحرافات استاندارد و حتی تست های t را محاسبه کنید .هنگامی که شما نیاز به محاسبه سریع بر روی داده های خود دارید، لازم نیست آن را به نرم افزار های مختلف وارد کنید و اکسل در این زمینه به شما کمک می کنه. فراموش نکنید که داده های خود را قبل از نمایش به همکاران خود به گرافیک زیبا و لذت بخش تبدیل کنید.

تمایل دارید تا چه چیزهای دیگری در مورد انجام آمار در اکسل بدانید؟ آنها را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

Reactions

0
0
0
0
0
0
قبلا به این پست واکنش نشان داده شده.

واکنش ها

کسی این مطلب را نپسندید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *