نحوه پنهان و نمایان کردن Worksheetها در اکسل

لطفاورودیاعضویتپستهای دوستداشتنی
مقاله
نحوه پنهان و نمایان کردن Worksheetها در اکسل

نیاز به پاکسازی و مرتب نمودن سند اکسل دارید؟ در ادامه قصد داریم تا نحوه پنهان کردن یک یا چند worksheet  در اکسل را به شما آموزش بدهیم. اکسل یک برنامه بسیار قدرتمند است که می تواند صفحات گسترده با قابلیت های بسیار تولید کند. با این حال، گاهی اوقات این اسناد می توانند بسیار سنگین باشند.

یکی از راه های کاربرپسند کردن اسناد و فایل های اکسل این است که شما صفحاتی را که به طور منظم مورد استفاده قرار نمی گیرند مخفی کنید. بدین ترتیب می توانید برخی صفحات را با این روش بایگانی کنید و یا از یک شیت یا صفحه به عنوان وسیله ای برای تنظیم توابع یا فرمول های پشت صحنه استفاده کنید.

شما لازم نیست برای غیر قابل دسترس کردن محتوا، آنها را از  یک فایل اکسل حذف کنید. شما در ادامه این آموزش از سری آموزش های ویکی هو ، با نحوه پنهان کردن Sheet ها در فایل اکسل آشنا خواهید شد.

نحوه پنهان کردن یک برگه(Worksheet) در Excel

پنهان کردن یک صفحه در اکسل یک ضربه محکم و ناگهانی است. شما می توانید آن را فقط در چند مرحله ساده انجام دهید:

  1. روی برگه ای که میخواهید مخفی کنید کلیک کنید.
  2. به صفحه Home > Cells > Format بروید .
  3. در قسمت Visibility ، روی Hide Sheet کلیک کنید.
  4. برای نمایش صفحه نیز، مراحل 1 تا 3 را تکرار کنید، اما اکنون روی Unhide کلیک کنید.

هیجان انگیزه، برگه شما تا زمانی که این تنظیمات را تغییر دهید از نظر پنهان خواهد شد.شما تمایل دارید تا چند صفحه را به طور همزمان در یک بار پنهان کنید؟ ما چند روش دیگر را به شما آموزش می دهیم.

پنهان کردن چندین برگه اکسل

اکسل به کاربران این اجازه را می دهد تا یک یا چند صفحه کاری را در یک زمان پنهان کنند، فقط تنها موضوع نحوه انتخاب شما است. اگر فقط نیاز به پنهان کردن یک ورق تنها دارید، می توانید آن را به طور معمول با کلیک کردن انتخاب کنید. در غیر این صورت از کلید Shift برای انتخاب صفحات مجاور و از کلید Control برای انتخاب صفحات غیر مجاور استفاده کنید.

پنهان کردن چندین برگه اکسل

همانطور که در تصویر بالا می بینید، من Sheet2 و Sheet3 را انتخاب کرده ام. هنگامی که انتخاب شما انجام می شود، به قسمت Cells صفحه Home بروید و به دنبال آن Format .

پنهان کردن چندین برگه اکسل

از منوی کشویی Format برای دسترسی به Hide & Unhide استفاده کنید و سپس Hide Sheet را انتخاب کنید.

پنهان کردن چندین برگه اکسل

اکنون به زبانه برگه ها نگاه کنید، انتخاب شما باید پنهان شده باشد.

پنهان کردن چندین برگه اکسل

شما برای مخفی کردن شیت های انتخاب شده می توانید از کلید میانبر نیز استفاده کنید.برای این منظور پس از انتخاب شیت های مورد نظر کلیدهای Alt + O را زده و سپس دوبار کلید H را فشار دهید.

نمایان کردن یک برگه(Worksheet) در Excel

شما می توانید یک صفحه را همان گونه که مخفی کرده اید نمایان کنید، اما یک جایگزین سریع تر هم وجود دارد. روی برگه Sheet راست کلیک کرده و Unhide را انتخاب کنید.

نمایان کردن یک برگه(Worksheet) در Excel

پنجره زیر برای شما نمایان می شود:

نمایان کردن یک برگه(Worksheet) در Excel

فقط روی Sheet یا صفحه ای که میخواهید از حالت پنهان خارج شود کلیک و سپس روی OK کلیک کنید.

البته، روش فوق نشان می دهد که چقدر آسان است که شخص دیگری شیت های پنهان شما را نمایان کند. اگر واقعا میخواهید چیزی را پنهان کنید، باید از ویژوال بیسیک استفاده کنید.

پنهان کردن یک صفحه اکسل با ویژوال بیسیک

شاید اگر برای کار با ویژوال بیسیک تازه کار باشید کمی از کار کردن با آن وحشت کنید اما کار با آن واقعا ساده است.فقط کافی است شما شروع کنید. یک ویژگی در اکسل ارائه شده که شما می توانید یک شیت را بسیار پنهان(very hidden)” کنید، این مسئله تنها از طریق ویرایشگر ویژوال بیسیک با بهینه سازی یک مقدار مشخص امکان پذیر است.

صفحه گسترده خود را باز کنید و ویرایشگر ویژوال بیسیک را از برگه Developer باز کنید. در صورت موجود نبودن سربرگ Developer  شما باید این برگه را از طریق منوی Options  به نوار منو اضافه کنید.

پنهان کردن یک صفحه اکسل با ویژوال بیسیک

هنگامی که شما در ویرایشگر هستید، صفحه یا همان شیتی را که می خواهید پنهان کنید از پنجره Project انتخاب کنید.

پنهان کردن یک صفحه اکسل با ویژوال بیسیک

سپس، به پنجره Properties بروید و ویژگی Visibility را پیدا کنید.

پنهان کردن یک صفحه اکسل با ویژوال بیسیک

با استفاده از منوی کشویی ، ما می توانیم مقدار Hidden را برای صفحه خود انتخاب کنیم تا پنهان شود، که در واقع همان کنترل های معمولی است که در بخش های قبلی به آن اشاره کردیم. علاوه بر اینها ما همچنین می توانیم مقدار Very Hidden را انتخاب کنیم.این مقدار به این معنی است که هر کسی که از صفحه گسترده استفاده می کند برای نمایان کردن شیتهای مخفی باید به ویژوال بیسیک بیاید تا بتواند صفحه مخفی را نمایان کند.

این روش مخفی سازی زمانی که شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که هیچ کس به طور تصادفی تغییراتی روی شیت های شما انجام نمی دهد بسیار مفید است یا زمانی که قصد دارید چیزی را به هر دلیلی از نظر دیگران مخفی نگه دارید مفید است.در این حالت گزینه Unhide به طور معمول نمایش داده نمی شود، بنابراین غیر ممکن است که کسی بدون دسترسی به ویراستار Visual Basic از وجود شیت های مخفی مطلع شود.

پس از انتخاب Very Hidden به اکسل برگردید. برگه شما پنهان شده و گزینه Unhide باید خاکستری باشد.

Very Hidden

برای تغییر در وضعیت شیت پنهان شده، فقط کافی است ویرایشگر ویژوال بیسیک را بازکنید و پارامتر مورد نظر را تغییر دهید تا به حالت اول برگردد.

مراقب باشید چه چیزی را پنهان می کنید

پنهان کردن یک صفحه خاص از اکسل می تواند بسیار مفید باشد، اما می تواند دردسرهای عمده ای را نیز برای شما ایجاد کند.به طور مثال زمانی که سند اکسل خود را به فرد دیگری می دهید، حتما باید از شیتهای پنهان شده آگاه باشید تا بتوانید به اطلاع آن فرد برسانید تا در هنگام کار با توابع موجود در فایل و کشف مقادیر خاص دچار سردرگمی نشود.

آیا شما راهنمایی خاصی در مورد چگونگی پنهان کردن و نمایش صفحات در اکسل دارید؟ پاسخ های خودتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

Reactions

0
0
0
0
0
0
قبلا به این پست واکنش نشان داده شده.

واکنش ها

کسی این مطلب را نپسندید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *