پاسخ به متداولترین سوالات در مورد اینترنت اکسپلورر

لطفاورودیاعضویتپستهای دوستداشتنی
مقاله
پاسخ به متداولترین سوالات در مورد اینترنت اکسپلورر

اینترنت اکسپلورر محبوب ترین مرورگر نیست و مایکروسافت ویژگی های جدیدی را  به آن اضافه نکرده و روند افزودن قابلیتهای جدید به این مرورگر را هم متوقف کرده اما با این حال تا امروز هنوز افراد بسیاری هستند که از آن استفاده می کنند. آیا شما مجبور هستید از آن برای کار استفاده کنید یا فقط به دلایل شخصی دوست دارید از اینترنت اکسپلورر استفاده کنید؟در هر صورت باید بدانید که چگونه می توانید از آن به طور موثر استفاده کنید.

در اینجا، ما برخی از سوالات متداول در مورد اینترنت اکسپلورر (IE) را جمع آوری کرده ایم. برای پیدا کردن پاسخ آسان برای برخی از مهمترین توابع مرورگر، به خواندن این مطلب از ویکی هو ادامه دهید.

1. آخرین نسخه اینترنت اکسپلورر چیست؟

جدیدترین (و آخرین) نسخه اینترنت اکسپلورر نسخه 11 است. فقط کاربران ویندوز 7، 8.1 و 10  به اینترنت اکسپلورر دسترسی دارند. مایکروسافت پشتیبانی از تمام نسخه های IE را کاهش داده ، IE 11 در نسخه های قدیمی ویندوز در دسترس نیست. به عنوان مثال، اینترنت اکسپلورر 8 آخرین به روز رسانی از اینترنت اکسپلورر در دسترس برای ویندوز XP است، و انتخاب این مرورگر ناامن و خطرناک است.

در زمان نوشتن این مطلب، شماره نسخه کامل IE برای ویندوز 10 ، 11.64.16299.0 است .

2. کدام نسخه از اینترنت اکسپلورر بر روی سیستم شماست؟

اطلاع از اینکه کدام نسخه از اینترنت اکسپلورر را استفاده می کنید آسان است.

 1. اینترنت اکسپلورر را باز کنید .
 2. روی Settings در گوشه سمت راست بالای مرورگر کلیک کنید.
 3. About Internet Explorer را انتخاب کنید.
 4. شما شماره نسخه فعلی مرورگر خود را در کادر محاوره ای که نمایش داده میشود می توانید ببینید.

اگر آیکون Settings را نمی بینید، یا از نسخه قدیمی اینترنت اکسپلورر استفاده می کنید یا نوار ابزار را سفارشی کرده اید، در این صورت، برگه Help را از نوار منو در بالا سمت چپ انتخاب کنید ( برای دیدن این نوار اگر آن را نمی بینید روی کلید Alt ضربه بزنید) ، سپس About Internet Explorer را انتخاب کنید.

About Internet Explorer

3. به روز رسانی اینترنت اکسپلورر

فرض بر این که هیچ مشکلی برای به روز رسانی ویندوز ندارید ، رایانه شما باید به طور خودکار Internet Explorer را به روز کند. مایکروسافت هر دو به روز رسانی های مهم و جزئی را از طریق ویندوز به روز می کند، بنابراین اینترنت اکسپلورر یک به روزرسانی داخلی مانند مرورگرهای دیگر ندارد. شما همیشه می توانید برای به روز رسانی به صورت دستی چک کنید و آخرین نسخه اینترنت اکسپلورر را دانلود کرده و نصب کنید.

کاربران ویندوز 8.1 و ویندوز 10 در حال حاضر دارای IE 11 هستند زیرا با نسخه های ویندوز عرضه می شوند. اگر شما از ویندوز 7 استفاده می کنید، می توانید آخرین نسخه IE را به طور مستقیم از وب سایت مایکروسافت دانلود کرده و آن را بر روی ویندوز خود نصب کنید تا IE شما به روز شود. کسانی که از ویندوز 8 استفاده می کنند باید در اسرع وقت نسبت به ارتقاء ویندوز خود به8.1 اقدام کنند تا از مزایای امنیتی و قابل استفاده بودن آن بهره ببرند.

اگر شما ویندوز ویستا و یا نسخه های قبل از آن را استفاده می کنید، به روز رسانی های زیادی برای اینترنت اکسپلورر دریافت نخواهید کرد. IE 9 آخرین نسخه IE است که در ویستا کار می کند و ویندوز XP تنها از IE 8 پشتیبانی می کند.

4. چگونه اینترنت اکسپلورر را مرورگر پیش فرض خود کنیم؟

اگر می خواهید از اینترنت اکسپلورر برای مرور و گشت و گذار در وب استفاده کنید، می توانید آن را به عنوان مرورگر پیش فرض خود تنظیم کنید. این به این معنی است که وقتی روی پیوندها و سایر انواع فایل پشتیبانی شده کلیک می کنید، IE به جای مرورگر دیگری روی رایانه شما باز خواهد شد.

در اینجا نحوه تنظیم IE  به عنوان مرورگر پیش فرض خود را فرا خواهید گرفت:

 1. اینترنت اکسپلورر را باز کرده و آیکون چرخ دنده Settings در قسمت بالا سمت راست را انتخاب کنید.
 2. گزینه Internet Options را انتخاب کنید.
 3. برگه Programs در بالای صفحه را انتخاب کنید.
 4. گزینه Make Internet Explorer the default browser را انتخاب کنید .

Internet Explorer the default browser

با توجه به نسخه سیستم عامل ویندوزی که دارید، این عمل می تواند به چندین اقدام مختلف منجر شود. اگر متن Internet Explorer is the default browser را مشاهده کردید ، روی OK کلیک کنید زیرا IE به عنوان مرورگر پیش فرض انتخاب شده است. در غیر اینصورت، اگر صفحه تنظیمات Set Default Programs را ببینید، اینترنت اکسپلورر را در نوار کناری سمت چپ انتخاب کنید و سپس این برنامه را به عنوان مرورگر پیش فرض انتخاب کنید .

مرورگر پیش فرض

در ویندوز 10 شما می توانید برنامه های پیش فرض را در Settings app تنظیم کنید. از Settings > Apps > Default apps ، بخش Web browser را انتخاب کنید، سپس Internet Explorer را انتخاب کنید.

5. نحوه تغییر صفحه اصلی (Homepage) در اینترنت اکسپلورر

صفحه اصلی شما صفحه اول (یا مجموعه ای از صفحات) است که وقتی که یک پنجره IE جدید باز می کنید یا روی دکمه Home کلیک می کنید به شما نشان داده می شود . اگر شما ایده ای برای این بخش ندارید می توانید یکی از بهترین سایت های اینترنتی را به عنوان صفحه پیش فرض انتخاب کنید.

برای تغییر صفحه اصلی خود، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. اینترنت اکسپلورر را باز کنید و روی دنده Settings کلیک کنید و گزینه Internet Options را انتخاب کنید.
 2. برگه General را انتخاب کنید.
 3. در قسمت Home page ، صفحه ای را که میخواهید به عنوان صفحه اصلی تنظیم کنید وارد کنید. اگر می خواهید صفحات متعدد را وارد کنید، هر URL را در یک خط وارد کنید.
 4. برای استفاده از زبانه فعلی بر روی Use current کلیک کنید. استفاده از دکمه Use default باعث می شود که MSN به عنوان صفحه اصلی انتخاب شود.همچنین می توانید از Use new tab استفاده کنید تا ساده باشد.

Homepage

6. نحوه پاک کردن کوکی ها در اینترنت اکسپلورر

کوکی ها کمی از اطلاعاتی هستند که وب سایت ها برای پیگیری مرور کاربران خود از آنها استفاده می کنند. کوکی ها همچنین می توانند برای ردیابی شما استفاده شوند.

در حالی که احتمالا نمی خواهید کوکی ها را به طور کامل پاک کنید (بنابراین شما مجبور نیستید که وارد شوید)، اما از بین بردن یکباره آنها آسان است.برای این منظور مراحل زیر را انجام دهید.

 1. اینترنت اکسپلورر را باز کنید و چرخ دنده Settings را انتخاب کنید و سپس روی گزینه Internet Options کلیک کنید.
 2. در بخش General ، دکمه Delete … را در زیر بخش Browsing history  کلیک کنید .
 3. شما یک پنجره جدید با چندین نوع داده ای که می توانید حذف کنید را می بینید. برای اینکه فقط کوکی ها را پاک کنید، تیک همه را بردارید به جز Cookies and website data و روی Delete کلیک کنید .
 4. اگر می خواهید کوکی ها را برای سایتهایی که در بخش علاقه مندی های مرورگر خود وارد کرده اید حفظ کنید گزینه Preserve Favorites website data را تیک بزنید.

پاک کردن کوکی ها در اینترنت اکسپلورر

7. نحوه پاک کردن کش در اینترنت اکسپلورر

کش مرورگر داده هایی را ذخیره می کند که اینترنت اکسپلورر نگه می دارد، بنابراین لازم نیست بارها و بارها آن ها را بارگیری نماید. به عنوان مثال، اگر وب سایت خود را با یک پرچم بزرگ در بالای هر صفحه ببینید، مرورگر شما این را پنهان می کند تا بتواند آن را سریعتر نمایش دهد.

برای پاک کردن کش ، که می تواند به رفع مشکلات یکپارچه با یک وبسایت خاص کمک کند، باید از منوی مشابه که برای پاک کردن کوکی ها در بالا دیدید استفاده کنید. ما یک روش جایگزین در این لحظه به شما ارائه می کنیم.

 1. دکمه Settings را در نوار ابزار اینترنت اکسپلورر انتخاب کنید، سپس Safety > Delete browsing history… را به عنوان یک میانبر به صفحه حذف استفاده کنید. شما همچنین می توانید از کلید میانبر Ctrl + Shift + Del استفاده کنید.
 2. تیک تمام جعبه ها به غیر از Temporary internet files and website filesرا بردارید و سپس روی Delete کلیک کنید .
 3. به خاطر داشته باشید که می توانید داده های وب سایت های مورد علاقه خود را با تیک گزینه Preserve Favorites website data حفظ کنید تا از پاکسازی کش برای صفحات نشانه گذاری شده در علاقه مندی ها جلوگیری شود.

پاک کردن کش در اینترنت اکسپلورر

8. نحوه فعال کردن کوکی ها در اینترنت اکسپلورر

در حالی که پاکسازی کوکی ها می تواند به حفاظت از حریم خصوصی شما کمک کند. ، غیرفعال کردن کوکی ها می تواند مانع از درست کارکردن برخی از وب سایت ها شود.

اگر مشکلی در رابطه با کوکی ها دارید، تنظیمات IE زیر را بررسی کنید تا کوکی ها فعال شوند:

 1. Settings > Internet Options را از نوار ابزار IE انتخاب کنید .
 2. زبانه Privacy را انتخاب کنید.
 3. در قسمت Settings ، روی دکمه Advanced کلیک کنید. در اینجا می توانید Accept ، Block یا Prompt را برای هر دو کوکی شخص اول و شخص ثالث انتخاب کنید. کوکی های شخص اول بازدید کنندگان از وب سایت هستند، در حالی که کوکی های شخص ثالث از یک نهاد دیگر (معمولا یک تبلیغ کننده) هستند. انتخاب Accept برای فعال کردن تمام کوکی ها، یا Prompt و IE از شما می پرسد چه چیزی را باید انجام دهید، هر چند این احتمالا باعث تحریک می شود.
 4. گزینه  Always allow session cookies را تیک بزنید.این گزینه کوکیهایی را که در هنگام بستن مرورگر ناپدید می شوند نادیده میگیرد.
 5. در نهایت، بر روی دکمه Sites در تب Privacy کلیک کنید تا مطمئن شوید تمام کوکی ها را از یک دامنه خاص مسدود نکرده اید.

فعال کردن کوکی ها در اینترنت اکسپلورر

9. چگونه اینترنت اکسپلورر را پاک کنیم

همانطور که اکثر نرم افزار های دیگر ویندوز را نمیتوان حذف کرد، شما اینترنت اکسپلورر را نیز نمی توانید حذف کنید. به همین دلیل مایکروسافت آن را یک جزء ویندوز می داند. بنابراین، شما باید آن را از طریق منوی ویژگی های ویندوز حذف کنید.

نحوه حذف اینترنت اکسپلورر:

 1. Windows features را در منوی Start تایپ کنید و Turn Windows features on or off انتخاب کنید.
 2. در پنجره باز شده Windows features به سمت پایین اسکرول کنید تا Internet Explorer 11 را مشاهده کنید . تیک کنار آن را بردارید و سپس روی OK کلیک کنید.
 3. چند لحظه صبر کنید تا ویندوز مرورگر IE را حذف کند. سپس یک پیام فوری برای راه اندازی مجدد کامپیوتر و تکمیل عملیات حذف مشاهده خواهید کرد. راه اندازی مجدد، و خداحافظی با اینترنت اکسپلورر.

نحوه حذف اینترنت اکسپلورر

توجه داشته باشید که اگر شما در ویندوز 7 یا 8.1 هستید و پس از حذف IE مرورگر دیگری را نصب نکنید، هیچ راهی برای مرور وب نخواهید داشت. بنابراین، قبل از اینکه اینترنت اکسپلورر را حذف کنید، باید از اینترنت اکسپلورر برای دانلود Chrome یا Firefox یا مرورگر دیگری استفاده کنید. کاربران ویندوز 10 دارای مایکروسافت Edge هستند ، بنابراین این نگرانی برای آنها وجود ندارد.

نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

Reactions

0
0
0
0
1
0
قبلا به این پست واکنش نشان داده شده.

واکنش ها

1

کسی این مطلب را نپسندید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *