ساده ترین راه انتقال برنامه ها به کارت Micro SD در نسخه های مختلف اندروید

لطفاورودیاعضویتپستهای دوستداشتنی
مقاله
ساده ترین راه انتقال برنامه ها به کارت Micro SD در نسخه های مختلف اندروید

این یک دیدگاه مشترک است. حتما برای شما هم پیش آمده است که سعی کنید یک برنامه جدید را نصب کنید ولی با هشدار کمبود فضای کافی روبرو شوید. همه بازی ها، عکس ها و فیلم های 4K که بر روی دستگاه شماست حتما برای شما هزینه داشته است.

اگر تلفن شما دارای شکاف کارت حافظه باشد ما راه حل آسانی برای شما داریم. یک کارت Micro SD یک راه ارزان و ساده برای ذخیره سازی اطلاعات تلفن شما است و اکثر نسخه های آندروید به شما این امکان را می دهند تا برنامه های خودتان را بر روی کارت قرار دهید تا فضا حافظه تلفن شما آزاد شود.

نحوه انجام این کار بستگی به نسخه اندرویدی که شما از آن استفاده می کنید دارد. ما در این آموزش از ویکی هو سعی کرده ایم تا به همه نسخه ها نگاهی بیندازیم.

استفاده از کارت Micro SD

قبل از اینکه شروع کنید، چند نکته را باید در نظر داشته باشید.اول اینکه کارت حافظه کندتر از حافظه ذخیره سازی داخلی است، بنابراین ممکن است کمی عملکرد برنامه ها به دلیل اجرا از روی کارت SD بد باشد. هنگام انتخاب یک کارت از نظر سریعترین و بیشترین حجم، ابتدا مشخصات گوشی خود را بررسی کنید تا ببینید چه کارت هایی با آن سازگار است و تا چه میزان از حجم کارت SD را پشتیبانی می کند.

انتقال برنامه هایی که بدون Root از پیش نصب شده اند امکان پذیر نیست و حتی برخی از برنامه های شخص ثالث ممکن است از آن پشتیبانی نکند. همچنین در نسخه های قدیمی تر Android، ممکن است شما قادر به استفاده از ویدجت های مرتبط با برنامه هایی که به کارت حافظه خود منتقل کرده اید، نباشید.

با در نظر گرفتن همه این نکات، در ادامه می توانید ببینید که چگونه می توانید برنامه ها را به کارت میکرو SD انتقال دهید.

استفاده از کارت Micro SD به عنوان حافظه داخلی

Android 6.0 Marshmallow تغییراتی را در نحوه عملکرد گوشیها در برابر کارتهای حافظه انجام داده است که این تغییرات به Android 7.0 Nougat و 8.0 Oreo هم انتقال پیدا کرده است.

شما هم اکنون می توانید با کارت های میکرو SD به عنوان حافظه ذخیره سازی داخلی رفتار کنید. به جای داشتن حافظه داخلی و خارجی موجود به عنوان فضاهای جداگانه، آندروید این کارت را به عنوان حافظه داخلی گسترش یافته مشاهده می کند. داده ها و برنامه ها را می توان در صورت نیاز بر روی آن نوشت و همه این اتفاق ها به صورت یکپارچه انجام می شود. در نتیجه، دلیلی برای نگرانی در مورد برنامه های ذخیره شده خود نخواهید داشت.

 استفاده از کارت Micro SD به عنوان حافظه داخلی

شما ابتدا باید آن را تنظیم کنید. اطلاعات کارت شما در این فرایند پاک می شود، بنابراین قبل از این عمل از اطلاعات موجود بر روی کارت SD خود پشتیبان گیری کنید.

 1. کارت را وارد گوشی خود کنید. پس از وارد کردن کارت SD جدید، پیام New SD Card detected ظاهر می شود،یعنی کارت SD جدید شناسایی شد. روی Set Up ضربه بزنید و سپس Use as internal storage را انتخاب کنید.
 2. به همین ترتیب، به Settings > Storage بروید ، روی کارت ضربه بزنید، روی دکمه menu ضربه بزنید و Settings Storage را انتخاب کنید . روی Format as internal ضربه بزنید.
 3. در صفحه بعد، روی Erase & Format ضربه بزنید. این عمل کارت شما را پاک می کند.

این ویژگی Adoptable Storage نامیده می شود و بر این فرض استوار است که شما قصد دارید کارت خود را در تلفن خود به طور دائم قرار دهید و استفاده کنید. اگر کارت را حذف کنید، بدیهی است که به برنامه ها و اطلاعات موجود در آن دسترسی نخواهید داشت. اما کارت نیز رمزگذاری شده است، بنابراین شما نمی توانید آن را در دستگاه دیگری قرار دهید تا اطلاعات را از آن خارج کنید.

نکته مهم برای Adoptable Storage این است که برخی از تولیدکنندگان تصمیم به ارائه آن در دستگاه خود ندارند. اگر شما آن را ندارید، پس باید برنامه های خود را به صورت دستی به کارت SD خود انتقال دهید.

انتقال نرم افزارها به یک کارت SD در آندروید 8.0 Oreo

انتقال برنامه ها به یک کارت حافظه در آندروید 8.0 Oreo سریع و آسان است. این گزینه برای همه برنامه ها و همچنین همه برنامه های از پیش نصب شده در دسترس نیست.

انتقال نرم افزارها به یک کارت SD در آندروید 8.0 Oreo

 1. به Settings > Apps & notifications > App info بروید .
 2. برای یافتن برنامه ای که می خواهید به کارت انتقال دهید، به پایین بروید و روی آن ضربه بزنید.
 3. Storage را انتخاب کنید. اگر برنامه از انتقال به یک کارت پشتیبانی کند ، شما یک بخش با نام Storage used را مشاهده خواهید کرد. دکمه Change را بزنید.
 4. کارتی را که میخواهید برنامه را به آن انتقال دهید انتخاب کنید و سپس بر روی Move ضربه بزنید .

برای انتقال برنامه به حافظه داخلی، مراحل بالا را دوباره انجام دهید، اما در مرحله نهایی، حافظه داخلی را انتخاب کنید. شما باید این کار را خصوصا زمانی که می خواهید کارت حافظه را تغییر دهید یا حذف کنید انجام دهید.

انتقال نرم افزارها به یک کارت SD در Android 7.0 Nougat

شما می توانید از طریق Settings در Android 7.0 برنامه ها را به یک کارت حافظه منتقل کنید. همه برنامه ها قابل حمل نیستند و برنامه هایی که از این قابلیت پشتیبانی نمی کنند، دکمه Change در مرحله 3 را ندارند.

 انتقال نرم افزارها به یک کارت SD در Android 7.0 Nougat

 1. به Settings > Apps بروید
 2. برنامه ای را که میخواهید به کارت Micro SD خود منتقل کنید مشخص کرده  و روی آن ضربه بزنید.
 3. به Storage> Change بروید و کارت خود را از کادر فوری که باز می شود، انتخاب کنید.
 4. برای تکمیل فرآیند انتقال، روی Move ضربه بزنید.

بسته به اندازه برنامه، ممکن است چند لحظه طول بکشد (به ویژه در مورد بازی های بزرگ)، بنابراین دست به گوشی خود نزنید تا این کار انجام شود. برای انتقال دادن برنامه، در مرحله 3، Internal shared storage را انتخاب کنید.

انتقال نرم افزارها به یک کارت SD در Android 6.0 Marshmallow

انتقال دادن برنامه ها به کارت میکرو SD در اندروید 6 نسخه Marshmallow مشابه نسخه 7 اندروید است.

 1. به Settings > Apps بروید و سپس بر روی برنامه انتخابی خود ضربه بزنید.
 2. روی Storage > Change ضربه بزنید و سپس کارت خود را انتخاب کنید.
 3. برای تکمیل فرآیند انتقال بر روی Move ضربه بزنید.

انتقال نرم افزارها به یک کارت SD در Android 5.0 Lollipop

نسخه Lollipop اندروید نسبت به نسخه های بالاتر اندروید پشتیبانی کمتری از کارت های حافظه دارد، اما باز هم می توانید برنامه ها را از طریق تنظیمات انتقال دهید.

انتقال نرم افزارها به یک کارت SD در Android 5.0 Lollipop

شما در برنامه هایی که می توانید در حافظه ذخیره سازی خارجی خود قرار دهید محدودیت دارید. این قابلیت به گزینه developer supporting بستگی دارد. همچنین، تمام برنامه ها قابل انتقال به کارت نیستند.تنها بخشی از آنها را میتوان انتقال داد. شما می توانید با کشیدن برنامه به برگه سمت راست در صفحه App می توانید ببینید که کدام برنامه شما روی کارت SD شما قرار دارد. این امر باعث می شود که هر چیزی را که می خواهید در آینده انتقال دهید را شناسایی کنید.

 1. به Settings > Apps بروید و روی برنامه ای که می خواهید به کارت SD خود انتقال دهید ضربه بزنید.
 2. بعد، در بخش Storage ، روی Move to SD Card ضربه بزنید. این دکمه در زمانی که برنامه در حال انتقال است، خاکستری است، پس تا زمانی که انتقال انجام شود، کاری انجام ندهید.
 3. اگر گزینه Move to SD Card وجود نداشته باشد، نمی توان برنامه را منتقل کرد.

پس از انجام این کار، بخش ذخیره سازی به روز می شود تا نشان دهد که چه مقدار از برنامه در حال حاضر بر روی کارت ذخیره می شود (و چقدر در حافظه داخلی است). اکنون می توانید دکمه انتقال را بخوانید ، Move to Phone یا Move to Device Storage . با ضربه زدن روی این، شما می توانید برنامه را از کارت حذف کنید.

انتقال نرم افزارها به یک کارت SD در Android 4.0 KitKat

پشتیبانی از کارت های میکرو SD در تمام نسخه های Android 4.x بسیار محدود است. نسخه stock توانایی انتقال برنامه ها به کارت خارجی را نداشت، چرا که گوگل قصد داشت به طور کامل آنها را حذف کند. با این حال، برخی از تولیدکنندگان تصمیم به گزینش در نسخه های خود سیستم عامل داشتند.

انتقال نرم افزارها به یک کارت SD در Android 4.0 KitKat

اگر شما از نسخه KitKat یا نسخه های قدیمیتر آن را استفاده می کنید، این فرایند ساده است:

 1. به Settings > Apps بروید
 2. بعد، برنامه ای را که می خواهید به کارت منتقل کنید، روی آن ضربه بزنید.
 3. Move to SD card را انتخاب کنید. اگر این دکمه در دسترس نیست برنامه نمی تواند منتقل شود (یا گوشی شما از آن پشتیبانی نمی کند).

هر چند بعید است که شما هنوز از دستگاه با سیستم عامل Android 2.x استفاده کنید، اما تمام این مراحل تقریبا همان مواردی است که با آن مواجه می شوید. ویدجت صفحه اصلی در این نسخه های قدیمی پشتیبانی نمی شود.اگر می خواهید از ویجت استفاده کنید، باید برنامه را در حافظه داخلی نگه دارید.

اگر گزینه ای در گوشی خود ندارید، باید از یک برنامه شخص ثالث استفاده کنید.

Link2SD

اگر تلفن شما از انتقال برنامه ها به کارت SD پشتیبانی نمی کند یا اگر می خواهید برنامه ای را که بصورت مستقل از این قابلیت پشتیبانی نمی کند را جابجا کنید، برنامه های جانبی بسیاری هستند که شما می توانید از آنها استفاده کنید.Apps2SD یک گزینه محبوب است، همینطور نرم افزار FolderMount . هر دو نرم افزار نیاز به روت کردن گوشی شما دارند.

ما قصد داریم تا نگاهی به یکی دیگر از این برنامه ها بیندازیم. نرم افزار Link2SD  که دارای ویژگی های root و non-root است. شما می توانید از آن برای انتقال برنامه ها به کارت خود به صورت انبوه استفاده کنید، برنامه هایی را که به طور معمول برای انتقال آنها اجازه ندارید، می توانید با آن انتقال دهید و فضای ذخیره سازی خود را برای برنامه های بزرگ و بازی ها آزاد کنید.

Link2SD

اول، اگر تلفن شما روت شده است، برنامه را راه اندازی کنید و مجوزهای روت را به آن اعطا کنید. سپس برنامه ای را که می خواهید انتقال دهید، با ضربه بر روی آن انتخاب کنید:

 1. Link to SD Card. این نیاز به روت دارد و تمام برنامه و داده های آن را به کارت شما منتقل می کند.
 2. Move to SD Card. این کار نیازی به روت ندارد و تنها در صورتی کار میکند که تلفن شما از برنامه های در حال انتقال به حافظه خارجی پشتیبانی کند. اگر دسترسی روت دارید، می توانید برنامه هایی را که به هیچ  از قابلیت انتقال پشتیبانی نمی کنند، انتقال دهید.
 3. Link to SD Card (Data and Cache). فایلهای داده را انتقال می دهد و نیاز به روت دارد.

برای انتقال بیش از یک برنامه در یک زمان، دکمه menu در گوشه سمت راست بالا را ضربه بزنید و Multi-select را انتخاب کنید . اکنون تمام برنامه هایی که می خواهید انتقال دهید را با ضربه زدن بر روی آنها انتخاب کنید و دوباره دکمه منو را فشار دهید و Link to SD card یا Move to SD card را انتخاب کنید . اینها همان گزینه هایی است که در بالا توضیح داده شده است.

Link2SD رایگان است و در نسخه های Android 2.3 و بالاتر کار می کند.

بهترین راه برای انتقال نرم افزارها

بهترین روش برای انتقال یک برنامه به کارت میکرو SD شما بستگی دارد به اینکه شما از چه نسخه ی Android  استفاده می کنید، هر چند سازنده تلفن شما تمام ویژگی ها را انتقال برنامه ها برای شما فراهم می کند.

خلاصه:

 • در گوشی هایی که از ذخیره سازی قابل قبول پشتیبانی می کنند، این گزینه بهترین چیزی است که می توانید استفاده کنید. این روش شما را  از هر گونه نیاز به مدیریت کارت بی نیاز می کند.
 • اگر تلفن شما از قابلیت انتقال برنامه ها به کارت پشتیبانی میکند که هیچ،در غیر این صورت این روش بهترین و پاکیزه ترین روش است.
 • اگر تلفن شما هیچکدام از اینها قابلیتها را ندارد و از آنها پشتیبانی نمیکند ،با در نظر گرفتن روت کردن گوشی می توانید از Link2SD بهره ببرید.

آیا شما از فضای ذخیره سازی قابل قبولی استفاده می کنید یا Link2SD را آزمایش کرده اید؟ نظرات و تجارب خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

Reactions

0
0
0
0
0
0
قبلا به این پست واکنش نشان داده شده.

واکنش ها

کسی این مطلب را نپسندید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *