چگونه یک هارد دیسک را در ویندوز 10 پارتیشن بندی کنیم

لطفاورودیاعضویتپستهای دوستداشتنی
مقاله
چگونه یک هارد دیسک را در ویندوز 10 پارتیشن بندی کنیم

دیسک سخت داخلی شما احتمالا دو پارتیشن دارد یا شاید سه پارتیشن. اگر فرد دیگری آن را برای شما پارتیشن بندی کرده باشد، ممکن است فکر کنید که یک پروسه بسیار پیچیده برای ایجاد یک پارتیشن را طی کرده است. اینگونه نیست اما شما باید هنگامی که یک هارد دیسک را پارتیشن بندی میکنید مراقب باشید، افراد تازه کار هم با کمی دقت و مطالعه این آموزش می توانند این کار را انجام دهند. همچنین شما به هیچ برنامه دیگری نیاز ندارید. Device Manager دارای یک ابزار داخلی به نام Disk Management است که می تواند یک هارد دیسک را پارتیشن بندی کند و استفاده از آن بسیار آسان است. اگر شما از ویندوز 10 Creators Update یا بالاتر استفاده میکنید، می توانید از آن برای پارتیشن بندی یک درایو USB یا یک کارت SD استفاده کنید . با این حال، برای این آموزش، ما با یک هارد دیسک روبرو هستیم.

شما می توانید هارد دیسک خارجی و داخلی را به این روش پارتیشن بندی کنید. اگر شما یک SSD دارید، می توانید آن را نیز با این روش مشابه پارتیشن بندی کنید.

پیش نیازها

به منظور پارتیشن بندی هارد دیسک در ویندوز 10، شما باید دسترسی administrator داشته باشید. بدیهی است، باید درایو را در دست بگیرید و به سیستم خود متصل کنید. اگر شما یک هارد دیسک خارجی را پارتیشن بندی میکنید، مطمئن شوید که آن را در جایی مناسب قرار داده اید، به طوری که به طور تصادفی در طول فرایند پارتیشن بندی قطع نشود.

درک مفاهیم

یک درایو سخت یک جزء مکانیکی است. برای درک چگونگی پارتیشن ها در یک درایو، ما قصد داریم از یک قیاس استفاده کنیم. یک آپارتمان را تصور کنید که همه محیط آن یک اتاق بزرگ است و شما نیاز به حمام دارید. این وضعیت مانند زمانی است که هارد دیسک هیچ پارتیشنی ندارد. یک فضای ذخیره سازی بزرگ با یک پارتیشن کوچک برای بازیابی .

شما اکنون تصمیم می گیرید این آپارتمان را به صورت منظم تغییر دهید یعنی یک اتاق به آن اضافه کنید. آنچه که اساسا تصمیم گرفته اید انجام دهید، پارتیشن بندی در آپارتمان شما یعنی درایو شما است. هنگامی که شما شروع به ساخت دیوارها برای پارتیشن بندی کردن فضای خالی می کنید، شما مجبور هستید که تصمیم بگیرید کدام دیوار اول باشد، یعنی چه اندازه این پارتیشن اول بزرگ باشد. هنگامی که دیسک خود را به دو درایو تقسیم کرده اید، گزینه های شما محدود هستند و شما باید مراقب باشید که چگونه پارتیشن بعدی را ایجاد می کنید.

بعد، محدودیتی برای تعداد پارتیشن هایی که می توانید ایجاد کنید وجود دارد. ما جزئیات این را خواهیم دید، اما اگر هارد دیسک شما نوع MBR باشد، می توانید چهار پارتیشن را ایجاد کنید و نه بیشتر. اگر نوع درایو شما GPT باشد، می توانید تعداد نامحدودی از پارتیشن ها را ایجاد کنید.

نوع Drive را بررسی کنید

Disk Management را از طریق جستجوی ویندوز یا منوی Power User باز کنید.راه دیگر این است که  بر روی هارد دیسک خود و یا یکی از پارتیشن های درایو راست کلیک و Properties را انتخاب کنید. به برگه hardware بروید و دوباره Properties را کلیک کنید. در پنجره جدید که باز می شود، به زبانه Volumes بروید و روی دکمه Populate کلیک کنید. در زیر  Partition Style  نگاه کنید که آیا درایو از نوع GPT است یا از نوع MBR است.

نوع Drive را بررسی کنید

پارتیشن هارد دیسک

به ابزار Disk Management بازگردید. ما فرض می کنیم در این مرحله شما تنها یک درایو واحد با یک پارتیشن دارید. روی آن راست کلیک کرده و ‘Shrink Volume‘ را انتخاب کنید. ویندوز 10 بررسی خواهد کرد تا ببیند که حداکثر اندازه ای که شما می توانید یک پارتیشن را کوچک در نظر بگیرید چقدر است. این کار باعث می شود که هیچ یک از فایل های شما از دست نرود. پارتیشن ساخته شده در آن هیچ پرونده ای ندارد.

پارتیشن هارد دیسک

به عنوان مثال، اگر شما یک هارد دیسک 1TB داشته باشید و دارای فایل های 800 گیگابایتی است، نمی توانید و نباید پارتیشن هایی را که 500 گیگابایت هستند ایجاد کنید. از خط پایه ای که ویندوز به شما می دهد اندازه پارتیشن ها را تعیین کنید. اگر فایلی بر روی درایو نداشته باشید بهتر است اما ممکن است برای همه این امکان وجود نداشته باشد و برخی از کاربران بر روی هارد دیسک خود اطلاعاتی داشته باشند.

انتخاب اندازه یک پارتیشن واقعا تنها بخش سخت پارتیشن بندی در این حالت است. همه مراحل بعدی آسان است.

پارتیشن هارد دیسک

اجازه دهید Disk Management به پارتیشن جدید یعنی درایو جدید، یک حرف اختصاص دهد. همچنین اگر بخواهید دیسک جدید ایجاد شده را فرمت کنید می توانید اجازه دهید تا پارتیشن جدید در حین ایجاد فرمت نیز بشود. پس از انجام این کار، پارتیشن دوم باید در Disk Management نمایش داده شود.

اگر به عنوان فضای RAW به نظر می رسد، روی آن راست کلیک کرده و format را از منوی زمینه انتخاب کنید.اگر بخواهید می توانید این درایو جدید را از بین ببرید و آن را به دو درایو کوچکتر تقسیم کنید. به یاد داشته باشید محدودیتی که دارید با توجه به نهایت تعداد پارتیشنی است که می توانید ایجاد کنید.

Reactions

0
0
0
0
0
0
قبلا به این پست واکنش نشان داده شده.

واکنش ها

کسی این مطلب را نپسندید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *