9 تنظیم سفارشی مرورگر Safari برای تجربه مرور بهتر وب

لطفاورودیاعضویتپستهای دوستداشتنی
مقاله
9 تنظیم سفارشی مرورگر Safari برای تجربه مرور بهتر وب

بسیاری از علاقه مندان به سیستم عامل Mac ترجیح می دهند از Safari استفاده کنند آنهم به خاطر مصرف کم باتری آن .اما همانطور که در همه مرورگرها  تنظیماتی وجود دارد، در مرورگر safari نیز تنظیماتی هست که با شخصی سازی آنها می توانید تجربه بهتری از مرور وب کسب کنید.

خوشبختانه اکثر قابلیت های دست و پاگیر و مزاحم مرورگر را می توان با یک بازدید سریع از تنظیمات Safari برطرف کرد.ما این مراحل را گام به گام به شما آموزش داده و پوشش می دهیم.

آماده مرور سافاری خود برای تجربه مرور بهتر در سیستم عامل مک هستید؟ ابتدا با تنظیمات پیش فرض سافاری شروع می کنیم.

1. پیش نمایش لینک را در نوار وضعیت فعال کنید

هنگام مرور از طریق وب سایت ها، شما می توانید انواع لینک ها را مشاهده کنید. برخی از پیوندها شما را دقیقا به جایی می برند که می خواستید، در حالی که لینک های دیگر می توانند شما را به وب سایت های فیشینگ هدایت کنند که این وب سایتها می تواند اطلاعات شخصی شما را سرقت کنند . بنابراین، دیدن لینک ها قبل از رفتن به وب سایتها، پیشنهاد بسیار خوبی است.

پیش نمایش لینک را در نوار وضعیت فعال کنید

سافاری پیش نمایش پیوند را بصورت پیش فرض نمایش نمی دهد، اما شما می توانید آن را فقط با چند کلیک ساده فعال کنید. بر روی View در نوار منو کلیک کنید و Show status bar را انتخاب کنید.

پس از فعال شدن، شما می توانید پیش نمایش لینک ها را در پایین سمت چپ صفحه نمایش مرورگر ببینید.

پیش نمایش لینک را در نوار وضعیت فعال کنید

2. URL کامل را در نوار آدرس نمایش دهید

به طور پیش فرض، Safari تنها نام دامنه اصلی را در نوار آدرس نشان می دهد. احتمالا Safari کمی کوچکتر از حد معمول می نویسد، اما اطلاعات مفیدی را از جمله مکان دقیق شما در وب سایت پنهان می کند.

URL کامل را در نوار آدرس نمایش دهید

برای بازگشت به رفتار قدیمی و نمایش کامل آدرس Safari > Preferences را بازکنید . به برگه Advanced بروید و کادر Show full website address box را تیک بزنید . سافاری باید در حال حاضر URL کامل را درست مثل هر مرورگر دیگری که وجود دارد، نمایش دهد.

URL کامل را در نوار آدرس نمایش دهید

3. از Reader View به طور خودکار برای همه وب سایتها استفاده کنید

Reader Viewهر زمان که شما در یک صفحه وب در Safari قرار می گیرید، می توانید به سادگی روی آیکون نمایشگر Reader کلیک کنید تا صفحه وب را در حالت خواندن مشاهده کنید. این حالت مشاهده و خواندن مطالب صفحه مورد نظر را برای شما آسان می کند و مطالب اضافه صفحه همچون تبلیغات و غیره را حذف می کند. اگر شما بخواهید در همه مواقع تمامی وب سایتها را در حالت Reader مشاهده کنید می توانید این قابلیت را در مرورگر سافاری در حالت خودکار تنظیم کنید تا از Reader View به طور خودکار برای همه وب سایتها استفاده کنید.

Reader Viewتنظیم این قابلیت امکان پذیر است. Safari> Preferences را باز کنید. به تب Websites بروید. از پانل سمت چپ General را انتخاب کنید. در اینجا می توانید وبسایهای که در حال حاضر باز هستند را پیکربندی کنید تا از نمایش Reader به طور خودکار استفاده کنند. برای تنظیم این قابلیت برای همه وب سایتها ،On را از قسمت منوی کشویی در کنار When visiting other websites انتخاب کنید.

پس از فعال شدن، تمام وبسایتهای پشتیبانی شده بصورت خودکار در نمایه Reader بارگیری خواهند شد.

4. غیر فعال کردن پلاگین ها برای صرفه جویی در مصرف شارژ

پلاگین های مرورگر مانند فلش و جاوا یک تجربه چند رسانه ای غنی را فراهم می کنند، اما هزینه هایی همچون امنیت، مصرف باتری و ثبات مرورگر را برای شما به همراه دارند. خوشبختانه، با Safari، می توانید از پلاگین ها فقط زمانی که به آنها نیاز دارید استفاده کنید.

Stop Pluginsبرای انجام این کار، Safari> Preferences را باز کنید. به برگه Advanced بروید. گزینه Stop plugins to save power را تیک بزنید.

5.پخش خودکار تمام فیلم ها را مسدود کنید

آیا شما از اینکه وقتی در حال مرور وب سایت هستید بطور ناگهانی یک ویدیو بدون رضایت شما شروع به پخش می کند متنفر نیستید؟ شما می توانید این برگه را ببندید اما ویدیو همچنان پخش می شود.

پخش خودکار تمام فیلم هاسافاری به شما اجازه می دهد تا پخش خودکار تمام ویدیوها را مسدود کنید. برای انجام این کار، Safari> Preferences را باز کنید. به تب Websites بروید روی Auto-Play کلیک کنید. در اینجا می توانید وب سایت ها را برای هر دو حالت Stop videos with sound یا Never auto-play videos  پیکربندی کنید.

6. غیرفعال کردن تمام اطلاعیه های وب سایت (Push Notifications)

Push Notifications

گاهی اوقات اطلاعیه های مرورگر می تواند مفید باشد. به عنوان مثال، هنگامی که شما جیمیل را باز کرده اید، می تواند شما را از دریافت ایمیل جدیدی مطلع کند. اما برخی از ناشران و تبلیغ کنندگان این ویژگی را تبلیغ می کنند. اگر شما با اطلاعیه های غیر ضروری از وبسایت ها واجح می شوید، Safari یک راه آسان برای خلاص شدن از دست آنها را برای شما فراهم کرده است.

Push Notifications Safari> Preferences را باز کنید. به تب Websites بروید و روی Notifications کلیک کنید. در اینجا می توانید تمام وب سایت هایی را که خواستار نمایش هشدار در مرکز اطلاع رسانی شده اند، بررسی کنید.

شما می توانید مجوز Allow یا Deny را برای وب سایت های موجود انتخاب کنید. اگر میخواهید عدم دریافت این اطلاعیه ها را برای همه وبسایتها فعال کنید، تیک گزینه Allow websites to ask for permission to send push notifications را بردارید.

7. تصویر در تصویر برای YouTubeو Netflix و سایر

Picture-in-Picture

سافاری در macOS Sierra و نسخه های جدیدتر به شما این امکان را می دهد تا فیلم ها را به نمایش بگذارید و آنها را در حالی که انجام کارهای دیگر هستید تماشا کنید. تنها مشکل این است که با تمام ارائه کنندگان خدمات ویدئویی آنلاین کار نمی کند. شما می توانید به راحتی از PiP در YouTube استفاده کنید.اما در سایر وب سایتها مانند Netflix و Hulu نیاز به کمی کار دارد.

Picture-in-Picture

PiPifier یک افزونه سافاری مادری است که به شما اجازه می دهد تا از حالت PiP در تقریبا هر ویدیوی HTML5 استفاده کنید. پس از دانلود آن از فروشگاه سافاری Safari > Preferences > Extensions را بازکنید. دکمه PiPifier را پیدا کرده و آن را تیک بزنید. اگر شما نمیتوانید آن را پیدا کنید، باید پسوند های نامعلوم را در Safari فعال کنید.

برای انجام این کار Safari > Preferences > Advanced را باز کنید. گزینه Show develop menu in menu bar را تیک بزنید. شما باید یک آیتم جدید به نام Develop در نوار منو مشاهده کنید. روی Develop > Allow Unsigned extensions کلیک کنید. به برگه Extensions بروید و اکنون می توانید دکمه PiPifier را پیدا کنید .

پس از فعال شدن، شما باید یک دکمه popout را در نوار ابزار خود ببینید. هر زمان که هر ویدیوی HTML5 را پخش می کنید، فقط روی این دکمه کلیک کنید تا آن را در حالت PiP پخش کنید. قبل از اینکه روی دکمه پاپ کلیک کنید مطمئن شوید که ویدیو را یک بار play/pause کرده اید.

به نظر می رسد مانند یک جذابیت با Netflix کار می کند، اما در حین استفاده از Hulu گاه به گاه دچار مشکل و سکته می شود.

8. فعال کردن Favicons در Tab Bar

تشخیص زبانه های مرورگر و اطلاع از وب سایتی که در آنها باز است با تصویر گرافیکی Favicons آنها به جای عنوان صفحه بسیار ساده تر است. شما می توانید از قابلیت جایگزین کردن Favicons به جای عنوان صفحه در مرورگر سافاری استفاده کنید.با این قابلیت یافتن سایتها در زمانی که تعداد زیادی از زبانه ها باز است، ساده تر است. برای بعضی از موارد عجیب، Safari از آن پشتیبانی نمی کند و حرکت سریع به زبانه صحیح دشوار است.

Favicons

این مسئله به ظاهر بی اهمیت خیلی بدتر شده است که توسعه دهندگان موضوع را به دست خود گرفته اند. Faviconographer را وارد کنید این نرم افزار شخص ثالث نمایش دهنده های سرگرم کننده بسیار جذاب برای تمام زبانه های باز ارائه می کند. توسعه دهنده می گوید که این برنامه با استفاده از ترکیبی هوشمندانه از Accessibility API و AppleScript برای شناسایی و رسم favicons بر روی زبانه های باز استفاده می کند

برای شروع، آن را دانلود و باز کنید. دستورالعمل های روی صفحه را برای مجوز دسترسی دنبال کنید. پس از فعال شدن، باید فاویکون ها را در تمام زبانه های Safari باز مشاهده کنید. با توجه به اینکه این یک هک است،اما با یک لیست طولانی از مسائل شناخته شده می آید.برای مثال،هنگامی که شما حرکت می کنید یا پنجره را تغییر اندازه می دهید، وقفه های فاویکون کاهش می یابد.این تمام عیار و کامل نیست، اما با این وجود کار انجام می شود .

9. استفاده از جستجوی سریع وب سایت

استفاده از جستجوی سریع وب سایت

با استفاده از این تیپ، شما می توانید به طور مستقیم از نوار آدرس مرورگر در وب سایت های مختلف جستجو کنید. به عنوان مثال، شما می توانید با استفاده از تایپ “Wikipedia.com xyz” در نوار آدرس به طور مستقیم با ویکیپدیا جستجو کنید. شاید بهترین چیزی که تقریبا هر وبسایتی را که بازدید میکنید پشتیبانی کند.

استفاده از جستجوی سریع وب سایت

برای بررسی لیستی از تمام سایت های پشتیبانی شده،  Safari> Preferences> Search را انتخاب کنید . روی Manage Websites کلیک کنید. این به شما کمک می کند تا در چند کلیک صرفه جویی کنید و باعث حرکت سریعتر شما می شود.

نکات بیشتر Safari برای بهبود تجربه استفاده شما از این مرورگر

Safari keyboard shortcuts: بر هیچ کس مخفی نیست که میانبرهای صفحه کلید میتوانند به شما در مرور سریعتر کمک کنند.شما با چک کردن لیست اصلی از کلید های میانبر می توانید گردش کار خود را بهبود ببخشید.

Safari extensions: افزونه های سافاری می توانند تا حد زیادی قابلیت های فعلی مرورگر را افزایش دهند و شما می توانید ویژگی های جدید و مورد علاقه خود را به مرورگر سافاری اضافه کنید.

آیا از Safari به عنوان مرورگر اصلی خود در مک استفاده می کنید؟ اگر شما از بعضی از نکات تنظیمات دیگر سافاری که به شما در بهبود تجربه مرور شما کمک می کنند اطلاع دارید،در بخش نظرات آنها را با ما و سایر دوستان درمیان بگذارید.

Reactions

0
0
0
0
0
0
قبلا به این پست واکنش نشان داده شده.

واکنش ها

کسی این مطلب را نپسندید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *